Serološke karakteristike antitijela kod trombocitopenije i tromboze inducirane protaminom
Panzer S, Schiferer A, Steinlechner B, Drouet L, Amiral J. Serological features of antibodies to protamine inducing thrombocytopenia and thrombosis. Clin Chem Lab Med 2015;53(2):249-55. (originalni članak)
Cilj ovog istraživanja bio je prikazati povezanost antitijela na protamin s trombopcitopenijom i fatalnim trombotičkim kliničkim komplikacijama te na koji način interakcija leukocita i aktivacija trombocita inducirana antitijelima može doprinijeti tromboemboliji.
Heparinom inducirana trombocitopenija (HIT) je često povezana s trombozom do koje dolazi zbog prisutnosti reaktivnih antitijela, najčešće na kompleks trombocitnog faktora 4 (PF4) s heparinom.
Protamin se koristi kako bi se poništio učinak heparina nakon kardioloških zahvata. Upotrebom protaminamože doći do nastanka antitijela na protamin sulfat i njegov kompleks s heparinom. Protamin se koristi i kao stabilizator u pripravcima inzulina.
U ovom radu prikazano je 6 kardioloških pacijenata koji su podvrgnuti nekoj vrsti kardiološkog zahvata uz standardnu primjenu heparina i protamina. Od ukupno 6 bolesnika, 2 primilo pripravak inzulina s protaminom kao stabilizatorom. Zbog pada broja trombocita postavljena je sumnja na HIT te je provedena imunološka obrada. Čak 3/6 pacijenata završilo je sa smrtnim ishodom uslijed masivne tromboze.
Za dijagnostiku HIT-a korištena su 4 komercijalno dostupna testa. (Asserachrom HPIA, IgGAM Diagnostica stago, Asnieres France; PaGIA Diamed, Cressier, Switzerland, LFI-HIT Millenia Biotec, Giessen, Germany; kojima je moguće detektirati IgG antitijela na kompleks heparina-PF4 odnosno heparina i polianiona. Modifikacijom testa Zymutest HIA uz antitijela na heparin, moguće je dokazati i prisutnost protutijela na protamin.
Rezultati su pokazali da je svih 6 pacijenata razvilo snažnu reakciju na protamin ili njegov kompleks s heparinom što je povezano s nastankom trombocitopenije i tromboze kod dvoje bolesnika na intenzivnoj njezi.
U normalnim uvjetima, protamin sulfat se brzo eliminira iz organizma, što nije slučaj kod usporene cirkulacije uslijed kardioloških bolesti. Budući da je klinički teško razlikovati klasični HIT od trombocitopenije uzrokovane prisutnošću antitijela na protamin, dobro je koristiti test kojim se može otkriti prisutnost oba antitijela kao što je Zymutest HIA, a nakon toga koristiti odgovarajući test kao potvrdu.
Pripremila: Jelena Culej, KBC Sestre milosrdnice, Zagreb