Praktična primjena troponina u hitnoj službi: pregled više od 3000 slučajeva
Vidali M, Verzotti E, Cabraz N, Santi F, Puma A, Bellomo G, Lupi A, Lippi G, Avanzi GC. "Real life use" of troponin in the emergency department: a survey of over 3000 cases. Biochem Med 2015;25(3):421–9. (originalni članak)
Uvod: Cilj ovog istraživanja bio je prepoznati kliničke varijable koje bi mogle biti neovisno povezane s pozitivnim rezultatom pretrage srčanog troponina I (cTnI) na velikom broju ispitanika primljenih u jedinici hitnog prijema (JHP).
Materijali i metode: U istraživanje je uključeno 3166 ispitanika kojima je troponin I određen najmanje 2 puta u razmaku od 6 sati u JHP. Podaci bolesnika su statistički obrađeni kako bi se identificirale kliničke varijable povezane s povišenim vrijednostima troponina I.
Rezultati: Iako su bolesnici s dijagnozom akutnog koronarnog sindroma imali značajno više vrijednosti troponina I u usporedbi s ostalim grupama bolesnika, pozitivni rezultat troponina I (>40 ng/L) primijećen je i kod bolesnika s drugim kliničkim stanjima. Multivarijatnom analizom je pokazano da su dob, povećan broj otkucaja srca i promjene u elektrokardiogramu (EKG) neovisno povezani sa pozitivnim rezultatom troponina I prilikom prijema. U cjelokupnoj ispitivanoj populaciji troponin I je pokazao visoku osjetljivost i negativnu prediktivnu vrijednost, te nisku specifičnost i ograničenu pozitivnu prediktivnu vrijednost.
Zaključak: Pozitivni rezultati troponina I trebali bi se kombinirati s anamnezom i kliničkom slikom te pažljivo interpretirati u JHP, pogotovo kod bolesnika sa čimbenicima koji se povezuju sa višim vrijednostima troponina, kao što su starija životna dob, povećan broj otkucaja srca i promjene u EKG-u.
Prijevod: Lara Milevoj Kopčinović, KBC Sestre milosrdnice, Zagreb