facebookinstagramlinkedin

Izdvajamo za Vas iz stučne literature
Izdvajamo za Vas iz časopisa Biochemia Medica

Glikirani proteini noktiju kao novi biomarker u kontroli šećerne bolesti stanovnika pokrajine Južni Kivu, Kongo

Katchunga PB, Mirindi PN, Kishabongo AS, Cikomola JC, Bwanamdogo S, Philippé J, Speeckaert MM, Delanghe JR. Glycated nail proteins as a new biomarker in management of the South Kivu Congolese diabetics. Biochem Med 2015;25(3):469-73. (orginalni članak)


Uvod: Dijagnoza i praćenje šećerne bolesti na području Subsaharske Afrike, temeljeni na analizama iz uzorka krvi, otežani su zbog infrastrukturnih i kulturoloških razloga. Prvi cilj ovog istraživanja bio je procijeniti dijagnostičku točnost glikiranih proteina noktiju za šećernu bolest. Drugi cilj bio je usporediti tijek promjene kratkoročnih i dugoročnih glikemijskih biljega nakon primjene terapije kroz 6 mjeseci. Ti ciljevi trebali bi poduprijeti našu hipotezu da se glikirani proteini noktiju mogu koristiti kao alternativni biljezi glikemije.
Materijali i metode: Ovo istraživanje parova uključivalo je 157 bolesnika s šećernom bolešću crne rase i 67 ne-dijabetičara iz pokrajine Južni Kivu (Demokratska Republika Kongo). Dijagnostička točnost glikiranih proteina procijenjena je analizom ROC krivulje. Na početku istraživanja, koncentracije glikiranih proteina noktiju uspoređene su između dijabetičara i ne-dijabetičara koristeći nitro blue tetrazolium (NBT) kolorimetrijsku metodu. U podgrupi od 30 dijabetičara, koncentracije glikiranih proteina noktiju, glukoza natašte (Accu-Chek® Aviva), serumski fruktozamin (NBT) i HbA1c (DCA-2000+®) mjereni su na početku i nakon 6 mjeseci.
Rezultati: ROC analizom dobivena je vrijednost AUC od 0,71 (95% interval pouzdanosti (CI):0,65-0,76) i granična vrijednost od 3,83 μmol/g nokta. Koncentracije glikiranih proteina noktiju bile su statistički značajno više (P<0,001) kod oboljelih od šećerne bolesti u usporedbi s ne-dijabetičarima. Nakon 6 mjeseci terapije šećerne bolesti, uočen je značajan pad koncentracije glukoze natašte (P=0,017) i koncentracije glikiranih proteina noktiju (P=0,008) za razliku od serumskog fruktozamina i HbA1c.
Zaključak: Mjerenje glikiranih proteina noktiju moglo bi se koristiti u dijagnostici i praćenju šećerne bolesti na području Subsaharske Afrike.

Prijevod: Matea Zorić, KB Merkur, Zagreb

Pošaljite nam upit!

Kontakt

  • Hrvatsko društvo za medicinsku biokemiju i laboratorijsku medicinu

    Boškovićeva 18, 10000 Zagreb
    Tel: +385 1 4828 133
    E-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.