Nepotrebno ponavljanje određivanja ukupnog kolesterola u biokemijskim laboratorijima
Demir S, Zorbozan N, Basak E. Unnecessary repeated total cholesterol tests in biochemistry laboratory. Biochem Med 2016;26(1):77-81. (originalni članak)
Uvod: Cilj rada bio je procijeniti broj ponavljanja određivanja ukupnog kolesterola (PK) i udio nepotrebno ponovljenih određivanja ukupnog kolesterola (NPK) među bolesnicima u Sveučilišnoj bolnici Pamukkale (Denizli, Turska) te omogućiti rješenja kojima bi se izbjeglo NPK.
Materijali i metode: Određen je broj analiza ukupnog kolesterola (T-kolesterol) između lipnja 2014. i svibnja 2015. godine (N=86.817). Analize koje su provedene više od jednog puta po bolesniku su definirane kao PK test (N=28.811). PK testovi s vremenskim intervalom kraćim od 4 tjedna između ponavljanja su određeni kao NPK test (N=3.968) prema najkraćem dopuštenom vremenu za ponavljanje mjerenja iz ACC/AHA smjernice o određivanju kolesterola u krvi. PK testovi su uključivali bolničke i ambulantne bolesnike s odjela interne medicine, kirurgije te pedijatrije. Izračunata je klinički značajna promjena (engl. reference change value, RCV) T-kolesterola.
Rezultati: 33,1% testova T-kolesterola su PK testovi (N=28.811), a 13,7% od njih su NPK testovi (N=3.968). Izračunata RCV vrijednost je iznosila 25%. Postotak promjene vrijednosti između uzastopnih određivanja bio je manji od RCV u 86,1% NPK testova (N=3418). NPK testovi su izvođeni češće u bolesnika s poželjnom vrijednošću T-kolesterola (P<0,001).
Zaključak: Postoji značajan udio zahtjeva za ponavljanjem T-kolesterola u našoj ustanovi. NPK može biti procijenjen od strane laboratorija i dobiveni rezultati trebaju biti podijeljeni s kliničarima. Laboratorij može izračunati RCV za test koji je proveden i objaviti tu vijednost zajedno s rezultatima analize. Kako bi se izbjeglo NPK, u bolnički informacijski sustav može se dodati upozorenje koje bi u skladu sa smjernicama sprečavalo NPK.
Prijevod: Adrijana Dorotić, KB Sveti Duh, Zagreb