Theranos fenomen: obećanja i zablude
Eleftherios P. Diamandis. Theranos phenomenon: promises and fallacies. Clin Chem Lab Med 2015; 53(7): 989–993. (stručno mišljenje)
Cilj ovog rada je analizirati Theranos tehnologiju i njihova obećanja te usporediti ove podatke s trenutno korištenim tehnologijama u centraliziranim laboratorijima.
Spektakularni napredak dijagnostičke tehnologije nudi neviđene mogućnosti za probir u nadi otkrivanja ranih znakova bolesti. Konkretno, jedna komercijalna organizacija, Theranos, obećava da će revolucionarizirati dijagnostiku nudeći testiranja po 10% nižim cijenama od centraliziranih laboratorija.
Tehnika koju koriste uključuje vađenje nekoliko mikrolitara krvi u jednokratnu patronu koja se zatim postavi u „čitač" za analizu. Prednosti ovakve obrade su brzina i mogućnost analiziranja čak do 30 različitih parametara iz jednog uzorka, čime se smanjuje trošak po testu.
Međutim, jedna od glavnih mana ove tehnologije je nedostatak nezavisne validacije zbog čega je kvaliteta rezultata upitna. Nadalje, Theranos tvrdi da je uobičajeno vrijeme izdavanja nalaza u centraliziranim laboratorijima oko 3 dana te da su oni u mogućnosti dostaviti korisnicima svoje podatke puno brže (unutar 4 sata). Međutim, ova tvrdnja nije sasvim istinita. Glavnina laboratorijskih rezultata u centraliziranim laboratorijima izdaje se unutar 1-2 sata od primitka (što pogotovo vrijedi za hitne pretrage). Stoga je također upitno može li Theranos brže dostaviti rezultate od onih navedenih. Također, potencijalan nedostatak predstavlja i vrsta uzorka. Naime, kvaliteta kapilarnog uzorka ovisi o dubini uboda i prokrvljenosti ubodnog mjesta. Ako ubod nije učinjen pravilno, uzorak će se sastojati uglavnom od intersticijske tekućine što će dovesti do lažno promijenjenih rezultata. Veliki problem predstavlja i mogućnost samoprobira od strane pacijenata. Budući da pacijenti nemaju potrebna znanja o biološkoj i analitičkoj varijaciji, samointerpretacija nalaza može biti zbunjujuća i potencijalno dovesti do mnogih problema.
Iako je uspjeh tvrtke Theranos nedvojben, navedeni nedostaci osporavaju njegovu nadmoć nad trenutnim sustavima. Vrlo je važno upoznati širu javnost sa Theranosom i sličnim tehnologijama koje su danas dostupne radi boljeg razumijevanja prednosti i mana takve vrste testiranja.
Pripremio: Alen Vrtarić, KBC Sestre milosrdnice, Zagreb