Izdvajamo za Vas iz stučne literature
Izdvajamo za Vas iz časopisa Biochemia Medica

Utjecaj ponavljanja testa s kritičnim vrijednostima pojedinih biokemijskih parametara

Onyenekwu CP, Hudson CL, Zemlin AE, Erasmus RT. The impact of repeat-testing of common chemistry analytes at critical concentrations. Clin Chem Lab Med 2014; 52(12):1739-45. (originalni članak)


Cilj ovog rada bio je ispitati postoji li značajna razlika između početnog i ponovljenog rezultata testa, vremena odgode javljanja rezultata te troškova uzrokovanih ponovljenim mjerenjima.
Veliki broj laboratorija provjerava rezultate u području kritičnih vrijednosti dodatnim mjerenjem prije samog izvještavanja rezultata liječniku. Retrospektivnom analizom obuhvaćeni su analiti Na, K, Mg i Ca unutar tri mjeseca. Elektroliti su određivani na analizatoru Siemens ADVIA 1800. Značajnom razlikom između mjerenja smatrala se razlika koja premašuje ukupnu dozvoljenu analitičku pogrešku (TEa) prema CLIA (engl. Clinical Laboratory Improvement Amendments) kriterijima: ±4,0 mmol/L za Na, ±0,5 mmol/L za K, ±0,25 mmol/L za Ca i ±25% za Mg. Ukoliko je udio značajnih razlika između početnog i ponovljenog rezultata po pojedinom analitu iznosio manje od 5%, autori su smatrali da dodatna provjera rezultata nije potrebna. U tri mjeseca od ukupno 90.477 testova za elektrolite, provedeno je 2308 ponovljenih mjerenja od čega je: 1711 (74,1%) za K, 362 (15,7%) za Na, 144 (6,2%) za Ca i 91 (4%) za Mg. U 2291 (99,3%) slučajeva nije bilo značajne razlike. Značajna razlika je pronađena u 17 ponovljenih mjerenja: 8 (2,2%) za Na, 7 (4,9%) za Ca i 2 (0,01%) za K. Za Mg nije pronađena značajna razlika u mjerenjima. Niti jedan od ispitivanih analita nije premašio udio od 5% značajne razlike između početnog i ponovljenog rezultata testa.
U tromjesečnom periodu, financijski trošak zbog ponavljanja je procijenjen na 2,9% od ukupnog troška za ispitivane elektrolite. Također su ustanovili da je prosjek trajanja odgode o izvještavanju nalaza bio od 35 min (Mg) do 42 min (Ca i Na). Prema podacima, autori su zaključili da ponovno zadavanje testa kod kritičnih koncentracija nije potrebno s obzirom da se ponavljanjem postižu slični rezultati. Također, odgađa se pravovremeno izvještavanje rezultata, ugrožava se sigurnost pacijenta te se povećavaju troškovi laboratorija.

Pripremila: Ivana Zec, mag. med. biokemije (KBC Sestre milosrdnice, Zagreb)

Pošaljite nam e-mail...

Kontakt

  • +385 (0) 1 48 28 133
  • Boškovićeva 18
    Zagreb
    Hrvatska
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.