Funkcija štitnjače u trudnoći: Što je normalno?
Medici M, Korevaar TI, Visser WE, Visser TJ, Peeters RP. Thyroid function in pregnancy: what is normal? Clin Chem 2015;61(5):704-13. (kratki pregledni članak)
Gestacijska disfunkcija štitnjače je česta pojava povezana s majčinim i djetetovim morbiditetom i mortalitetom. Dijete počinje stvarati tireotropin (TSH) tek u 20 tjednu trudnoće i do tada njegov razvoj ovisi o majčinom hormonu. Tijekom trudnoće, promjene u fiziologiji štitnjače rezultiraju različitim referentnim intervalima za TSH i slobodni tiroksin (fT4) u odnosu na žene koje nisu trudne. Stoga međunarodne smjernice (Endocrine Society, American Thyroid Association i European Thyroid Association) preporučuju određivanje referentnih intervala specifičnih za tromjesečje trudnoće, korišteni test i ustanovu u kojoj se hormoni određuju. Iz referentne populacije iz koje se određuju referentni intervali trebalo bi isključiti trudnice pozitivne na protutijela na tireoidnu peroksidazu, protutijela na TSH receptor, trudnice s već postojećim poremećajima štitnjače, s višeplodnom trudnoćom i trudnice koje su na terapiji koja interferira u određivanju hormona. Ako specifični referentni intervali nisu dostupni, preporuke navode sljedeće referentne intervale za TSH: 0,1-2,5 mU/L za prvo tromjesečje i 0,2-3,0 mU/L za drugo tromjesečje trudnoće. U svakodnevnoj praksi, većina ustanova ne određuje referentne intervale specifične za svoju populaciju pacijentica, nego se oslanja na preporuke. Ovaj pregledni članak prikazuje referentne intervale za TSH i fT4 iz 14 znanstvenih radova. Velika većina (90%) gornjih granica referentnih intervala za TSH je više od preporučenih 2,5 ili 3,0 mU/L što može dovesti do prekomjernog liječenja eutiroidnih trudnica s posljedicama na majku i dijete. Uvođenje višekratnika medijana (engl. multiple of medians) za TSH i fT4 rezultira ujednačenijim referentnim intervalima.
Autori naglašavaju kako postoje velike razlike u referentnim intervalima za parametre koji određuju funkciju štitnjače u različitim populacijama trudnica. Te razlike mogu se objasniti varijabilnošću dostupnih testova, kao i specifičnim čimbenicima populacije (etnička pripadnost, indeks tjelesne mase). Stoga je ključno da se kliničari ne oslanjaju na univerzalne referentne intervale, nego da svaka ustanova odredi vlastite referentne intervale specifične za svoju populaciju trudnica.
Pripremila: Sanja Dobrijević, KBC Sestre milosrdnice, Zagreb