STARD 2015: ažurirana lista smjernica za objavljivanje rezultata istraživanja dijagnostičke točnosti
Bossuyt PM, Reitsma JB, Bruns ED, Gastonis CA, Glasziou PP, Irwig L, Lijmer JG, Moher D, Rennie D, de Vet HCW, Kressel HY, Rifai N, Golub RM, Altman DG, Hooft L, Korevaar DA, Cohen JF. STARD 2015: An Updated list of essential items for reporting diagnostic accuracy studies. Clin Chem 2015;61(12):1446-1452. (poseban izvještaj)
Istraživanja dijagnostičke točnosti važna su radi procjene kliničke primjenjivosti različitih pretraga. Nepotpuno izvještavanje o rezultatima istraživanja dijagnostičke točnosti izvor je brojnih nedoumica u biomedicinskim istraživanjima. Prije svega, mnoge bitne informacije nisu prikazane u takvim izvještajima što može biti izvor frustracije za svakoga tko želi ponoviti istraživanje ili ga kritički procijeniti i ocijeniti. Ponekad su u različitim istraživanjima podaci selektivno prikazani ili sami istraživači interpretiraju podatke s naglašenim neopravdanim optimizmom.
Kako bi se prethodno navedeni problemi izbjegli i istovremeno poboljšala kvaliteta izvještavanja o dijagnostičkoj točnosti, uveden je model STARD (engl. Standards for Reporting of Diagnostic Accuracy Studies) koji propisuje standarde koje je poželjno slijediti kako bi istraživanja izajedno s rezultatima bila transparentnija i kvalitetnija. Prvi takav izvještaj, objavljen je 2003. godine i sadržavao je 25 stavki koje su grupirane unutar četiri veće kategorije - uvoda, metoda, rezultata i diskusije. Za kvalitetan prikaz studije trebalo bi zadovoljiti po mogućnosti sve kriterije. Noviji model STARD smjernica (STARD 2015) dobiven je dodavanjem novih i proširenjem već postojećih stavki. Po tim najnovijim zahtjevima osoba koja procjenjuje dijagnostičku točnost testa treba jasno definirati svrhu korištenja navedenog test, navesti točan broj osoba koje su bile uključene u istraživanje i razlog zbog kojeg su pojedini ispitanici u određenom trenutku bili isključeni. Dakle, teži se detaljnom opisu provedbe istraživanja dijagnostičke točnosti testa. Popis zahtjeva koji bi trebali biti ispunjeni dostupan je na sljedećoj poveznici:
http://www.equator-network.org/wp-content/uploads/2015/03/STARD-2015-checklist.pdf
Članovi komisije koji su sudjelovali u pisanju navedenih smjernica su svjesni kako je ovo samo početak i da će se STARD lista kriterija poboljšavati i nadograđivati na obostranu korist istraživačima, čija će istraživanja biti kvalitetnija, i čitateljima koji će lakše moći prosuditi o relevantnosti datih podataka.
Pripremila: Aleksandra Radonjić, KB Sveti Duh, Zagreb