Izdvajamo za Vas iz stučne literature
Izdvajamo za Vas iz časopisa Biochemia Medica

Plazmatska aktivnost renina: važnost adekvatnog uzorka

Haymond S, Clarke NJ, Reitz RE, McPhauls MJ, Wu Z. Plasma renin activity: the importance of correct sample type. Clin Chem 2016;62(2):408-409. (pismo uredniku)


Godine 2010. Bystrom i suradnici su opisali metodu određivanja plazmatske aktivnosti renina (PRA) pomoću mjerenja angiotenzina I kao surogat biljega korištenjem tekućinske kromatografije povezane s tandemskom masenom spektrometrijom (LC-MS/MS) i izotopom obilježenog standarda koji služi za praćenje stabilnosti angiotenzina I u reakciji. U navedenom istraživanju neki od uzoraka bolesnika su pokazali brzu razgradnju angiotenzina I tijekom trosatnog inkubacijskog perioda, što je za posljedicu dovodilo do lažno sniženih rezultata PRA. Daljnja istraživanja ovog problema su pokazala da je razgradnja bila specifična za pojedine bolesnike sugerirajući na fenotipsku karakteristiku; da razgradnja nije ovisna o koncentraciji kalcija niti o kontaminaciji bakterijama, te da toplina i kiselina inaktiviraju razgradnju. Inicijalna zapažanja su pokazala da se kod otprilike 2% bolesnika javlja takva ubrzana razgradnja. Zbog svih navedenih razloga zahtjevi za PRA u takvim uzorcima su se otkazivali s napomenom da bi mjerenje enzimatske aktivnosti moglo dati lažne i nesigurne rezultate.
Međutim, situacija se promijenila nakon što je u dječjoj bolnici The Ann and Robert H. Lurie u Chicagu uočen neočekivano velik broj uzoraka (10%) koji nisu obrađeni zbog prebrze razgradnje angiotenzina I. Također je uočeno da uzorci uzeti u različito vrijeme od istih bolesnika nisu uvijek pokazivali brzu razgradnju angiotenzina I.
Stoga se mjerila koncentracija kalcija u uzorcima s prevelikom razgradnjom kako bi se utvrdilo jesu li se pri uzorkovanju koristile epruvete s EDTA antikoagulansom. Otkriveno je da je koncentracija kalcija u takvim uzorcima bila normalna, zbog čega je zaključeno da su korištene epruvete bez EDTA te je veća koncentracija kalcija aktivirala metalne proteaze koje su u povećanoj mjeri razgrađivale angiotenzin I. Nakon tog saznanja su se počele otkazivati zahtjevi za PRA u svim uzorcima koji su imali ˝normalnu koncentraciju˝ kalcija, tj. nisu bili skupljenji u epruvete s EDTA antikoagulansom. Ovakvo postupanje je uvelike smanjilo lažno snižene rezultate PRA te je njihov postotak u 2014. godini dosegao brojku od 0,1 %.

Pripremila: Aleksandra Radonjić, KB Sveti Duh, Zagreb

Pošaljite nam e-mail...

Kontakt

  • +385 (0) 1 48 28 133
  • Boškovićeva 18
    Zagreb
    Hrvatska
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.