Izdvajamo za Vas iz stučne literature
Izdvajamo za Vas iz časopisa Biochemia Medica

GRADE preporuke temeljene na kliničkom ishodu za procjenu dijagnostičkih testova: ključna uloga u politici laboratorijske medicine

Trenti T, Schűnemann HJ, Plebani M. Developing GRADE outcome-based recommendations about diagnostic tests: a key role in laboratory medicine policies. Clin Chem Lab Med 2016;54(4):535-543. (stručno mišljenje)


Harmonizacija i upravljanje rizicima ključne su komponente u djelokrugu medicinske biokemije i laboratorijske medicine budući da prepoznaju važnost svih koraka u ukupnom procesu ispitivanja (engl. total testing process, TTP) u osiguranju kvalitete rada . Također, u sklopu toga, i objektivna procjena preporuka i ocjenjivanje dokaza važni su za pravilnu interpretaciju nalaza i sigurnost bolesnika. Zato je razvijen novi projekt za procjenu preporuka – GRADE (engl. the grading of recommendations assessment, development and evaluation, GRADE) koji predstavlja poveznicu između kliničkih istraživanja i svakodnevne prakse. On obuhvaća cijeli proces testiranja u čijem je središtu ishod bolesnika te je cilj ovog članka pobliže objasniti sam princip GRADE preporuka.

GRADE je novi pristup procjeni preporuka, njihovom razvoju i evaluaciji, kojim se ocjenjuje kvaliteta dokaza iz istraživanja i snaga preporuke. Osim važnih parametara poput osjetljivosti, specifičnosti, nepreciznosti, pozitivne i negativne prediktivne vrijednosti, kojima ocjenjuje točnost testa; GRADE uključuje i procjenu utjecaja testa na konačan ishod bolesnika. U svrhu pravilne procjene vrijednosti testa razvijen je transparentan okvir za pristup ovoj problematici tzv. „evidence to decision (EtD) framework" koji u nekoliko koraka omogućuje objektivnu evaluaciju dokaza. Okvir se sastoji od: (1) formuliranja pitanja na način da se jasno definira problem, svrha, tip i uloga samog testa; (2) procjene problema i točnosti testa; (3) kvantifikacije sigurnosti dokaza; (4) procjene vrijednosti ishoda i učinaka odluke na bolesnika; (5) procjeni ravnoteže između željenih i neželjenih učinaka; (6) procjene korištenih resursa (odnos cijene i važnosti testa) i (7) procjene točnosti, prihvatljivosti i izvodljivosti samog testa.

Ovakav pristup problematici nudi objektivan, sistematičan i transparentan način procjene medicinskih dokaza i njihovo implementiranje u kliničke odluke/smjernice. Zaključno, GRADE je projekt koji potiče timski rad i obostranu komunikaciju liječnika, laboratorijskog osoblja i bolesnika, a sve u svrhu poboljšanja kvalitete zdravstvene skrbi bolesnika.

Pripremila: Katarina Grdiša, 5. godina studija medicinske biokemije, Farmaceutsko-biokemijski Fakultet

Pošaljite nam e-mail...

Kontakt

  • +385 (0) 1 48 28 133
  • Boškovićeva 18
    Zagreb
    Hrvatska
  • Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.